7 مدل سرعت گیر که بلای ماشینتان است اما..

به گزارش وبلاگ وردپرسکارا، حتما برای شما هم بارها پیش آمده که در خیابان و یا جاده وقتی در خودروی خود نشسته اید و حرکت می کنید به یکباره به هوا پرتاب می شوید! جدای از ستون فقرات خودتان، تمام اعضای ماشینتان هم به صدا می افتد. بعله این کار همان سرعت گیر معروف است.

7 مدل سرعت گیر که بلای ماشینتان است اما..

اما به چه دلیل این سرعت گیر را نصب می نمایند و استاندارد آنها چیست؟ در این مقاله سعی داریم دلایل و انواع آن را شرح دهیم.

براساس آمارهای موجود هر ساله تعداد زیادی از افراد بر اثر تصادفات جاده ای جان خود را از دست می دهند. از جمله معیارهای مهم ارزیابی عملکرد شبکه حمل و نقل، شاخص ایمنی و میزان کنترل تصادفات آن می باشد. یکی از پارامترهای موثر در تصادفات سرعت وسیله نقلیه است. از این رو موانعی که باعث کاهش سرعت شوند می توانند به عنوان یکی از پارامترهای موثر در این امر باشند. طی گزارشات سازمان های مختلف سرعت زیاد موجب وقوع سوانح شدیدتری می شود. به طور کلی کاهش سرعت موجب افزایش ایمنی عابر پیاده و کاهش تصادفات در بین وسایل نقلیه در تقاطع و دور برگردان می شود.

استانداردهای موجود در انواع سرعتگیر

سرعت گیر یکی از متداول ترین ابزار کنترل سرعت و جریان ترافیک به شمار می رود. سرعت گیر ابزاری است که دارای انحنای عمودی است و برای کم کردن سرعت وسایل نقلیه و بهبود شرایط ایمنی استفاده می نمایند. استفاده از این وسیله سرعت خودروها را تا 40 کیلومتر کاهش می دهد. طبق استانداردهای موجود ارتفاع بلند ترین نقطه یک سرعت گیر باید 5/2 تا 5 cm, حداکثر طول آن 30cm و عرض آن به اندازه عرض محل نصب باشد. کاهش دهنده سرعت باید زرد رنگ و از جنس ABS اصلاح شده، لاستیک منجید دار، پلی اتیلن و با اتصال پیچ و مهره مناسب نصب شده باشد و همچنین دارای ارتفاع، شیب و عرض مناسب باشند. همچنین سرعت گیر باید به سمت ترافیک دارای شبرنگ شیشه ای با عرض 10 سانتیمتر و با فواصل 25 سانتیمتر از یکدیگر باشد.

انواع سرعتگیر

انواع سرعت گیر بر حسب استانداردهای اداره راه و شهرداری فراوری می شود. این استانداردها شامل ابعاد سرعت گیر، ارتفاع ساخته می باشد. انواع مختلف سرعت گیر بر حسب مکان و افزایش ایمنی محل، مورد استفاده قرار می گیرند. ابعاد سرعت گیر نیز با توجه به محل نصب و سرعت خودروها محاسبه و نصب می شود. سرعت گیر جاده ای، سرعت گیر خیابانی یا سرعت گیر پارکینگ هر کدام در ابعاد مختلف فراوری می شود.

1-سرعت گیر لاستیکی

سرعت گیر لاستیکی به دلیل داشتن طول عمر و دوام بیشتر، قیمت بیشتری نسبت به پلاستیکی دارند. به دلیل مقاومت در مقابل سرما و بارندگی برای مناطقی با شرایط آب و هوایی متغییر مناسب است. به دلیل مقاومت در برابر ماشین الات سنگین و تحمل بالای فشار فیزیکی می توانند در جاده های برون شهری، بزرگراه مورد استفاده قرار بگیرند. سرعتگیر لاستیکی در برابر تابش آفتاب مناطق گرجهتی مقاوم است و به راحتیتغییر شکل نمی دهند. عموما رنگبندی سرعت گیر لاستیکی به صورت مشکی و دارای شبرنگ است. این سرعتگیر در ابعاد مختلفی طراحی و فراوری می شود و بسته به محل نصب باید ابعاد آن را انتخاب کنید.

2-سرعت گیر پلاستیکی

سرعت گیر پلاستیکی دوام بالایی در شرایط محیطی دارد. و به علت نوع ساختار آن، می تواند با شرایط آب و هوایی سازگار باشد جنس سرعت گیر پلاستیکی از نوع پلیمر های مقاوم بوده و در زمان عبور ماشین با سرعت بالا به خودرو آسیب وارد نمی شود. سرعت گیر پلاستیکی قیمت مناسب تری نسبت به نوع لاستیکی دارد. این مدل در طرح های استاندارد و رنگ های زرد یا سفید با خاصیت شبرنگ ساخته می شوند و عمدتا در معابر درون شهری و برون شهری کاربرد دارند. این مدل در ابعاد متنوعی فراوری می شود که بسته به محل نصب باید بهترین انتخاب را داشته باشید.

3-سرعت گیر آسفالتی و بتنی

سرعت گیر آسفالتی و بتنی، متریال تشکیل دهنده این گونه از تجهیزات ترافیکی از بتن، آسفالت و سنگ است. نصب آن به صورت دائمی است، احتیاجی به تعمیرات پس از نصب ندارد در برابر عبور ماشین آلات سنگین مقاومت و دوام بالایی دارد. از معایب آن ثابت بودن است وقابلیت جابجایی و تغییر شکل ندارند. تنها مسئله ای که در نصب این مدل سرعتگیر وحود دارد رعایت استاندارد ارتفاع سرعتگیر است. متاسفانه در سطح شهر با تعداد زیادی از انواع سرعتگیر آسفالتی غیر استاندارد روبرو هستیم.

4-سرعت گیر پارکینگ

سرعت گیر پارکینگ که نوعی سرعتگیر های ملایم به حساب می آید به صورت گسترده در پارکینگ های طبقاتی خودرو پارکینگ بیمارستان، پارکینگ هتل و مجتمع مورد استفاده قرار می گیرند. ازجنس لاستیکی و پلاستیکی فراوری می شود. ابعاد مورد استفاده در پارکینگ سرعتگیر لاستیکی 33 در 90، سرعتگیر پلاستیکی33 *90 و سرعتگیر 33 در 100 پلاستیکی می باشد. از این سرعتگیر جهت جلوگیری از گیر کردن خودروها در رمپ پارکینگ استفاده می شود. متریال استفاده شده در این محصول پلی اورتان و لاستیک منجید دار است.

5-سرعت گیر جاده ای

سرعت گیر جاده ای در ابعاد متعدد و بیشتر از جنس لاستیکی فراوری می شود؛ تا بتواند وزن کامیون و ماشین آلات سنگین را به راحتی تحمل کند. از مهمترین ویژگی های سرعتگیر جاده مقاومت بالای آن در برابر عوامل محیطی و همچنین تحمل وزن بالای ماشین آلات سنگین است. این مدل بیشتر در ابعاد طول50 سانتی متر و عرض 33 سانتی نتر فراوری می شود. ارتفاع این محصول 2.5 سانتی متر است.

6-سرعت گیر یک طرفه

سرعت گیر یک طرفه که به آن سرعتگیر میخی نیز گفته می شود، برای نصب در جاده، خیابان، پارکینگ و عبور عابر پیاده مناسب است. برای کاهش سرعت و یکطرفه کردن جهت از آن استفاده می نمایند. دارای اصطحکاک بالا و دوام و انعطاف پذیری مناسب است. برای افزایش دید در شب این محصول از شبرنگ استفاده می شود. متریال استفاده شده در ساخت این محصول پلی کربنات است و میخ های موجود در آن آهنی هستند. ابعاد این محصول 50 در 50 در نظر گرفته شده است.

7-سرعت گیر هوشمند

سرعت گیر هوشمند به گونه ای طراحی شده که اگر راننده با سرعت مجاز بر روی آن حرکت کند تغییر شکل می دهد و به حدی پایین می آید که خیابان مسطح شود. ولی برای رانندگانی که سرعت غیر مجاز دارند کارایی ندارد. این تکنولوژی به تازگی وارد بازار شده و امیدواریم به زودی در کشورمان شاهد نصب آن در معابر باشیم.

ایمن ترافیک کالا فراوری نماینده انواع سرعت گیر، سعی در استفاده از بهترین مواد اولیه برای ساخت محصولات خود دارد. مهمترین نکته در زمینه انواع سرعتگیر نصب آنها می باشد. ایمن ترافیک با نصب اصولی و درست سرعتگیر به ماندگاری بالای آن یاری می نماید. در صورت احتیاج به اطلاع از لیست قیمت سرعتگیر می توانیداز اینجا مشاهده کنید.

منبع: اتاق

به "7 مدل سرعت گیر که بلای ماشینتان است اما.." امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 مدل سرعت گیر که بلای ماشینتان است اما.."

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید