دیماج ، میان وعده ثبت ملی و زینت بخش سفره افطار قزوینی ها

به گزارش وبلاگ وردپرسکارا، دیماج از مهمترین میان وعده های شهر قزوین و از غذاهای آیینی این شهر به شمار می رود که مهارت تهیه آن در فهرست ملی میراث ناملموس به ثبت رسیده است. این وعده غذایی سنتی زینت بخش سفره افطار قزوینی ها در ماه مبارک رمضان است و در آیین کهن پنجاه به در نیز توسط شهروندان قزوینی تهیه و مصرف می گردد.

دیماج ، میان وعده ثبت ملی و زینت بخش سفره افطار قزوینی ها

میراث آریا: آداب و رسوم و فرهنگ های متنوع مناطق مختلف کشور و حتی دنیا در استقبال از ماه مبارک رمضان که هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند زیبایی های این ماه پربرکت را دوچندان می نماید و در این میان پخت و تهیه غذاهای اصیل هر منطقه برای افطار و سحری، از جمله رسومی است که زینت بخش سفره های ماه رمضان می گردد.

دیماج یکی از اعضای اصلی سفره افطار قزوینی ها در ماه مبارک رمضان است که در عین سادگی از ارزش غذایی بالایی برخوردار است و از نظر مالی جزء کم هزینه ترین غذاها محسوب می گردد، مواد اصلی این خوراک سنتی را نان لواش خشک شده، پنیر کوزه ای، سبزی خوردن، پیاز، گردو و… تشکیل می دهد که خانواده ها به تناسب سلیقه خود مواد دیگری نیز به این ترکیب اضافه می نمایند.

شیوه سنتی استفاده یا مصرف دیماج بصورت مشتاله بوده که آن را با انگشتان دست در مشت فشرده نموده و میل می نمایند که امروزه آن را به روش غذاهای دیگر و بدون فشرده کردن با قاشق هم مصرف می نمایند. دیماج از غذاهای بومی و اصیلی است که نمی توان تاریخی برای قدمت آن معین کرد و خوشبختانه این غذا به دلیل طعم ویژه و لذت بخش در میان نسل امروز نیز دارای محبوبیت است.

پنیر این غذا که به پنیرکهنه قزوینی معروف است؛ مخلوطی از تخم سیاه، زیره و پنیری که مدت ها در کوزه و در زیر خاک نگهداری شده است که طعم و عطر به خصوصی دارد.

برای تهیه دیماج قزوین ابتدا باید پیاز سرخ شده را با زردچوبه، نان لواش خشک و خردشده قزوین، سبزی خردشده، خیار و گردو به همراه پنیر کهنه را در ظرفی ریخته و مخلوط کنیم. برای نرم تر شدن و حالت دادن آن به صورت لقمه های کوچک می توان مقداری آب در حد نمدار شدن به نان اضافه نمود. همچنین می توان این غذا را در استکان کمر باریک ریخته و با قاشق آن را فشار داد سپس استکان را برعکس کرد تا دیماج بیرون بیاید و به صورت لقمه گردد. این مواد را پس از آماده سازی در یخچال قرار می دهیم تا به مدت 30 دقیقه استراحت نمایند. بعد از گذشت 30 دقیقه غذا آماده خوردن است.

تهیه این میان وعده لذیذ و پرطرفدار به زمان زیادی احتیاج ندارد و می توان آن را در روزهای گرم تابستان به همراه هندوانه یا انگور نیز نوش جان کرد.

این میان وعده سنتی به دلیل مواد غذایی به کار رفته در آن خوراک بسیار مقوی و در عین حال سبکی است که وعده غذایی مناسب و مفیدی برای بچه ها و افراد کم بنیه به شمار می رود.

در سال گذشته 31 اثر تاریخی و فرهنگی واجد شرایط در فهرست آثار ملی به ثبت رسید که از این تعداد هشت مورد به آثار ناملموس از جمله مهارت تهیه دیماج قزوین اختصاص داشته است. این اثر ملی در تاریخ 4 بهمن ماه 1399 با شماره 2281 در فهرست میراث ملی ناملموس به ثبت رسید.

* گزارش از مجتبی عباسی، کارشناس ثبت ناملموس اداره کل استان قزوین

منبع: توریسم آنلاین

به "دیماج ، میان وعده ثبت ملی و زینت بخش سفره افطار قزوینی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دیماج ، میان وعده ثبت ملی و زینت بخش سفره افطار قزوینی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید